MEDICAL GROUP TURKEY | Sağlık Şehri
background

Mide Balonu

Mide balonu temel olarak, midenin gıda alım kapasitesini düşüren bir ameliyatsız zayıflama uygulamasıdır. Operasyon hakkında bilinmesi gereken en temel olgu, mide balonun bir ameliyat olmadığıdır, yani uygulama ameliyatsız kilo verme yöntemlerinden biridir.

Öncesi ve Sonrası

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Mide Balonu genel olarak vücut kitle indeksi (VKİ) 35 ve üzerinde olan, fazla kilosu bulunan ve kilonun getirdiği sağlık sorunları ile mücadele eden kişiler için uygundur. Fakat morbid obezite ile mücadele eden ve ameliyat öncesi belli miktarda kilo vermesi gereken kişiler için de uygulanabilir.

Uygulama ameliyatsız zayıflama yöntemi olarak görülmelidir ve cerrahiden kaçış olarak adlandırılmamalıdır. Zayıflama yöntemleri için uygun olup olmadığınız ancak bir uzman muayenesinden sonra anlaşılabilir.

Nasıl Uygulanır?

Operasyon, sedasyon olarak adlandırılan hafif uyku halinde uygulanan ve yaklaşık olarak 15 dk süren bir operasyondur. Endoskopik (ağız yoluyla) balon mideye indirilir ve bu sırada özel kamera ile mide içi görüntülenmesi yapılır. Mideye inen 500-700 cc hava veya serum fizyolojik verilerek balon şişirilerek, midede hacim kaplaması sağlanır.

Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mide Balonu sonrası, ilk günler mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtiler görülmesi oldukça olağan bir durumdur. Bu durumu doktorunuzun vereceği ilaçlarla kontrol altına alabilirsiniz. Bulantı hali bir süre sonra kendiliğinden geçecektir.

Mide, yerleştirilen balona alıştıkça belirti vermemeye başlar. Süreç biraz da kişiseldir fakat genel olarak 2 ile 5 gün arasında durum normale dönecektir.

Operasyon sonrası kişinin temel alması gereken nokta, artık sağlıklı bir hayata adım atması gerektiğidir. Evet uygulama sayesinde ilk haftadan itibaren kilo vermeye başlanacaktır fakat kişi sağlıklı yeme tercihleri yapmalıdır.

Özellikle ilk haftalar asitli yağlı gıdalardan uzak durmalı ve doktorun vereceği sıvı odaklı beslenme diyetine uygun davranılmalıdır. Uygulama sonrası kilo verme oranınız vücut kitle indeksinize göre değişim gösterir. Genel olarak hastalar ilk yılın sonunda ideal kilolarına ulaşır.

Mide Balonu Kilo Verdirir mi?

Zayıflama balonu işe yarıyor mu en sık sorulan sorulardan biridir. Uygulama yaptırmak isteyen pek çok kişi, mide balonu kilo verdirir mi ya da mide balonu kaç kilo verdirir gibi birçok soru sorarlar. Uygulama kilo verme sürecinde etkin rol oynar ve balonun takılı olduğu sürece kişi kilo vermeye devam eder. Genel olarak 6 ay ile 1 yıl gibi bir sürede çıkartılır.

Bu süreç sonrasında kişi yeni yeme alışkanlıklarını sürdürür ve sağlıklı yaşamı hayatının bir parçası haline getirirse verdiği kiloları geri almaz. Önemli olan kişinin sağlıklı seçimler yapmasıdır. Kilo verme bir süreçtir ve emek ister, zayıflama yöntemleri sadece kişiye yardım eder. Önemli olan bunu sürdürmektir.

banner

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uzman Doktorlarımız ile görüşmek için istediğiniz bölümden lütfen randevu alınız. Uzman ekibimiz sizi arayarak doktorunuz ile randevu zamanını ayarlayacaklar.

Sizi Ne Zaman Arayalım?

Öncesi ve Sonrası